środa, 15 stycznia 2014

Ciepła zimowa czapka

Spadł pierwszy w tym roku śnieg, więc przydałaby się super zimowa czapka. Specjalnie dla córci zrobiłam czapeczkę w jej ulubionych kolorach.
Wykonana słupkami nakładanymi, tzn.wbijanymi w trzon poprzedniego rzędu, dzięki czemu jest gruba i ciepła, ale jednocześnie bardzo ładnie dopasowuje się do główki.


zimowa czapka na szydełku

 Problemem w tej robótce było wykonanie nauszników.
Skorzystałam z tego, że skoro można przełożyć włóczkę za słupkiem to dlaczego nie spróbować wyciągnięcia jej przed słupek? Wystarczyło przerabiać rzędy na zmianę: parzyste- nitka za słupkiem, nieparzyste- włóczka pod słupkiem, oczywiście jednocześnie zmniejszając liczbę oczek robótki.

szydełkowa czapka na zimę

 Wykończenie czapeczki to już sama przyjemność, ja najchętniej stosuję półsłupki reliefowe, dają bardzo łady efekt i bez problemu można w nie wpleść gumowaną nić.

Ciekawy jest też czubek robótki, ponieważ przy dobieraniu słupków nakładanych powstają, rozchodzące się promieniście grube szwy.


Do kompletu planuję jeszcze wykonanie szaliczka i rękawiczek, ale... to pewnie w następnym sezonie zimowym ;-)

4 komentarze:

Piotr Nowacki pisze...

czapka śliczna, modelka jeszcze ładniejsza :)
ale opisana technika szydełkowania to czysta magia :D

Agnieszka Karwan pisze...

Dziękuję :-) Obiecuję, że niedługo na blogu pojawią się instrukcje szydełkowania.

Asia P pisze...

Bardzo podobają mi się Twoje czapki dla dzieci. Zrobiłam nawet taką dla swojej córci,dzianina wyszła super gruba i ciepła, ale nie wiem jak zmniejszać ilość oczek w robótce żeby nauszniki miały ładne skosy, tak jak u Ciebie. Czu mogłabyś coś podpowiedzieć? I jakim sposobem wplatasz gumeczkę? Dziękuję z góry!!!

Aga Karwan pisze...

Co do nauszników to najlepiej wyprofilować je odejmując po 1 oczku (w niektórych ściegach należy ominąć pierwsze oczko oraz ostatnie, wtedy szybciej zmniejszysz szerokość nausznika). Po zrobieniu nauszników, całość dość ściśle przerabiam półsłupkami, tak aby nauszniki się nie falowały, ewentualnie opuszczam jakieś oczka. Całość wykańczam ściśle 1 rzędem półsłupków z narzuconą nitką aby powstał ładny brzegowy łańcuszek, ważne jest żeby półsłupki reliefowe były wykonane na lewej stronie czapki, tzn. w przeciwną stronę do całej robótki. Najlepiej wywinąć wtedy czapkę na lewą stronę i wykonać ten ostatni rząd.
Powodzenia!!!!